Şifalı Bitkiler

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

               Tükettiğimiz besinlerin tamamı cildimize etki etmektedir. Bunların bazıları faydalı olduğu gibi bazıları da cildimize iyi gelmemektedir. Bu yazımızda cilde iyi gelen, güzelliğinize güzellik katan yiyecekleri yazacağız. Cildinize iyi gelen besinler sayesinde esnekliğin korunması ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirebilirsiniz.

               Cilde iyi gelen yiyeceklerin tüketimi haricinde cilt güzelliği için dikkat etmeniz gereken detaylar ise bol su ve doğru yağ tüketimidir. Yiyecekleri tüketirken bir yandan doğru yağ tüketimi sayesinde cildinizin daima yumuşak ve nemli kalmasını sağlayabilirsiniz, bol su tüketimi sayesinde de cildin esnekliğini koruyabilirsiniz.

               İşte cildimize iyi gelen yiyecekler;

  • Domates: Domates yapısında bulunan likopen sayesinde otomatik bir antioksidan görevi görmektedir. Bu sayede cildin yaşlanmasına, kırışıklıklara ve zaman içinde oluşan lekelere engel olabilirsiniz. Aynı zamanda özellikle yaz aylarında maruz kalınan zararlı güneş ışınlarından cildinizi korumaktadır.
  • Havuç: Havuç yüksek derecede A vitamini içermektedir. A vitamini doğal retinol olarak görev yaparak antioksidan ile cildin güzelleşerek canlanmasını sağlamaktadır.
  • Badem ve Ceviz: Badem ve ceviz her ikisinin sadece cilde değil birçok hastalığa da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlık ile ilgili faydalarından biri de içerdikleri E vitamini sayesinde kolajen yapılarını güçlendirerek cildi korumaktadır.
  • Balık : Balığın faydalarını saymaya başlasak muhtemelen bu yazıya başka bir yiyecek daha ekleyemeyiz. Göz hastalıklarından kalp rahatsızlıklarına, stres ve depresyondan hafıza güçlendirmeye kadar onlarca hastalığın tedavisidir. Bunlardan bir tanesi de cilt sağlığıdır. Düzenli olarak balık tüketmek alerjik sebeplerden ötürü tahriş olmuş cildi bir an önce iyileşmesini sağlar. Bunların haricinde cildi nemli olmasını sağlayarak, mineral ve selenyum sayesinde cildi sağlıklı tutar.
  • Yeşil Sebzeler: Aklınıza gelen tüm yeşil sebzeler ciddi birer C vitamini ve demir içermektedir. Bu sebzelerin tamamı kansızlık oluşumuna engel olmaktadır. Kansızlığın en büyük etkisi vücudu oksijensiz bırakmasıdır. Cilt oksijensiz kalınca hücre yenilenemez, kırışıklıklar artar. Yeşil sebzeler bütün bunlara engel olmaktadır.
  • Portakal : Portakal çok ciddi bir C vitamini deposudur. Özellikle sigara içenlerin portakalı bolca tüketmesi tavsiye edilir. Sigara içenlerin aldıkları kimyasallar sebebiyle cilt kırışıklarına maruz kalmaktadırlar. Bunu fazla C vitamini ile engel olabilirler. Bunun için tavsiye edilen yiyecek portakaldır.
  • Su: Bu listedeki tek içecek. Ama cildin kurumaması için günde 2,5 – 3 litre su içmek başlı başına bir etkendir. Erken kırışmaya karşı önlem olarak da su en etkili besindir.
NOT: DiyetineSaglik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, tablolar, yorum ve tavsiyeler ile bu sitedeki linkler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla sunulmuştur. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayınız. Sitede yer alan bilgiler, yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca “icap” olarak kabul edilemez olup, diyetinesaglik.com bağlayıcı bir yönü bulunmamaktadır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı