Pratik Çözümler
Trend

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oldukça rahatsızlık verici bir problem olması ve çeşitli yöntemlerle geçmek bilmemesi sebebiyle diş ağrısının kesin çözümü araştırılıyor. Diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelir bu rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından merak ediliyor. Diş ağrısı hemen hemen herkesin yaşadığı bir ağrıdır. Kimisi bu durumu hafif atlatırken kimisi ise ağır bir şekilde atlatır. Kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşüren bu ağrı hem psikolojik hem de fiziksel anlamda kişileri olumsuz etkilemektedir. Öncelikle doğal çözümlerden yana kişiler haklarını kullanmak istese de bazen bazı durumlarda mutlaka bir diş hekimine görünülmesi gerekmektedir. Dişe ağrısına iyi gelen şeylerden önce mutlaka bir uzman hekim görüşü alınmalıdır. Diş çürüğü gibi tehlikeli durumlar özellikle ağız içerisinde yayıldığı zaman hem enfeksiyon ya da bakteri üretir hem de ağız sağlının bozulmasına neden olur.

Diş ağrısına ne iyi gelir ve diş ağrısı nasıl geçiler sorusun cevabı için doğru yerdesiniz. Özellikle ağız sağlığının korunması kişilerin yaşam kalitesinin düzgün olması açısından oldukça önem taşımaktadır. Vücut sağlığının korunması adına da diş ve ağız sağlığı önemlidir. Diş ağrısının sebebi kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bu bakımdan tedavi yöntemi de aynı oranda farklı olacaktır. Ağrıların ve hassasiyetlerin giderilmesi için hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Özellikle ılık tuzlu su ile gargara yapmak hem ağız hem de diş sağlığını koruyacaktır. Buna göre; diş ağrısını ne keser ve ne geçirir? Diş ağrısına evde çözümler nelerdir?

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Öncelikle ağrının sebebinin bulunması gerekir. Sebebi bulunduktan sonra tedavi yöntemleri de değişkenlik gösterecektir. Örneğin; diş eti çekilmesi varsa bu duruma mutlaka bir diş hekiminin müdahalesi gerekmektedir. Açık yüzeyler dolgu ya da protezlerle kapatılabilir. Diş ağrısına evde yapılacak yöntemlerden bir tanesi de ılık tuzlu su ile gargara yapmaktır. Ya da yumuşak bir diş fırçası ile diş etleri dairesel hareketler ile temizlenebilir. Bu şekilde rahatlama sağlanacaktır.

Bunların dışında yemekten sonra yemek artıklarının diş aralarına sıkışması da diş etine baskı yapabilir. Bunlara da septal ağrı denir. Bu durumun da etkili bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipi bu durum için idealdir.

DİŞ AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Diş ağrısının birden fazla sebebi olabilir. Tedavi için mutlaka doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Ancak belli başlı diş ağrılarının sebepleri olabilir. Bunlardan birkaçı;

 • Çürük dişler
 • Dentin hassasiyeti
 • Gömülü dişler
 • Diş eti kaynaklı ağrılar
 • Yansıyan diş ağrıları
 • Sinüzit

ÇÜRÜK DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Dişi ağrıyan vatandaşlar “Diş ağrısına ne iyi gelir?” ya da “Diş ağrısını ne geçirir?” sorusunun yanıtını arıyorlar. Bunun için kalıcı çözümler gerekmektedir. Geçici çözümler belli bir süre sonra bu ağrıyı tekrarlatacak ve kişileri rahatsız edecektir. Diş ağrısını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir ancak kalıcı tedavi yapılmazsa bu ağrı tekrar başlayabilir. Bu sebepten ötürü diş ağrısı olanlar doktora görünmelidir.

20’LİK DİŞ AĞRISI VE NEDENLERİ

Üst ve alt çenelerde yer alan dişlerin en sonunda çıkanlarına 20’lik diş denir. Kimi zaman bu dişler çıkarken ağrı yapar ancak herkeste de aynı ağrıyı gösterecek diye bir durum yoktur. Bazen bu dişler gömülü kalır ve çıkmaları gereken yaş civarında çıkmaz. Bu durumda ağrıya sebep olurlar. Aynı zamanda çenenin küçük olması ya da ağız içinde yeterli boşluk olmaması da bu duruma sebep olur.

ÇÜRÜMEYE BAŞLAYAN DİŞE NE YAPILIR?

Çürük dişler için en iyi çözüm doktora gitmektir. Çünkü bir diş çürüdüyse bundan geri dönüş evde yapılan yöntemler ile sağlanamaz. Mutlaka doktor kontrol etmeli ve duruma göre tedavi edilmelidir.

DOLGULU DİŞ AĞRISINI NE GEÇİRİR?

Dolgu yapılan dişte sinirler alındığından orası boş duruma getirilir. Buradaki dolgu çürüdüyse o dolgu temizlenir ve tekrar hijyen kuralları gereğince tedavisi yapılır. Birkaç gün diş hassasiyeti görülse de zaman içerisinde düzelecektir.

İLTİHAPLI DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun en güzel yanıtı diş ağrısı tedavilerinde gizlidir. Evde yapılan bitkisel yöntemlerin dışında en güvenilir olanı yine doktora muayene olmaktır. Dişte iltihap olduğundan dolayı diğer bölgelere sıçramaması adına doktora kontrol olunmalıdır.

HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Hamilelikte diş ağrısının ne zaman başlayacağına dair kesin bir bilgi yoktur. En yoğun görüldüğü evreler ise son ayları kapsar. Hamileliğin son aylarında diş ağrısının şiddeti de kimilerinde artış gösterecektir. Hamilelikte diş ağrısı için yine normal olarak rutin kontrollerin ve bakımların yapılması gerekmektedir. Bunların dışında;

 • Beslenmeye dikkat edilmeli
 • Dişler düzenli olarak fırçalanmalı
 • Hamilelik öncesi diş kontrolleri eksiksiz yapılmalı
 • Diş eti ağrısı çekenler zamanında tedavi olmalı
 • 20’lik diş problemi çözülmeli
 • Eklem problemleri için gece plağı kullanılmalı
 • Kadın doğum uzmanına danışılarak kanal tedavisi yöntemi uygulanmalı

ÇOCUKLARDA DİŞ AĞRISI

Çocuklardaki diş ağrısı da yetişkinler ile aynıdır. Ancak çocuklar yetişkinler kadar kolay ve rahat kontrol olmadığından daha cazip ve acısız yöntemler denenmelidir. Yine evde uygulanacak bitkisel çözümler çocuklardaki diş ağrısını giderebileceği gibi en güvenilir yol olan doktora görünmek en doğrusu olacaktır.

NOT: DiyetineSaglik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, tablolar, yorum ve tavsiyeler ile bu sitedeki linkler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla sunulmuştur. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayınız. Sitede yer alan bilgiler, yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca “icap” olarak kabul edilemez olup, diyetinesaglik.com bağlayıcı bir yönü bulunmamaktadır.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı