Hastalıklar
Trend

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Diz Ağrısına Evde Tedavi Yöntemleri

Birçok nedene bağlı gelişen diz ağrısı nasıl geçer? Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir? Diz ağrıları eklem bölgelerinde en çok rastlanılan ağrı türüdür. Diğer eklemlere göre daha önemli görevleri olduğu için ağrıların önemsenmesi ve sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızdaki konulardan sonra doktorunuza giderek ciddi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz ağrısının geçirilmesi için öncelikle diz ağrısı nedenini net bir şekilde öğrenmeli ve sonrasında önemine göre doktora gidilmelidir. Ciddi bir rahatsızlık değilse evde tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu yazımızda evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerine yer vereceğiz.

İnsanlar yaşlandığı zaman kemikleri güçsüz hale gelir. Sonralardan oluşan eklem problemleri güçsüz kemikler ve lifler nedeniyle önemli rahatsızlıklar oluşturabilir. Bu nedenle öneminin iyice kavranıp gerekli tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

Çocuklarda Diz Ağrısı Nedenleri

Yetişkin bireylere göre daha farklı nedenlerden dolayı çocuklarda diz ağrısı oluşabilir. Bu nedenlerden birisi çocukların kemik boylarındaki orantısızlıktır. Ergenliğe girmiş çocuklarda bacaklarının boyları diğerine oranla daha fazla uzayabilir. Bu rahatsızlık bir süre sonra çocuklarda diz ağrıları meydana getirir.

Diz Ağrısı Neden Olur?

Genellikle diz ağrısı, eklem bölgelerinde oluşan kireçlenmeler, su toplanması ve romatizma gibi rahatsızlıkların oluştuktan sonraki belirtisidir. Bunların dışında diz ağrılarını etkin kılan birçok önemli neden bulunmaktadır.

a)    Geçirilen Kazalar

Geçirilen bazı kazalar nedeniyle oluşan yaralar diz bölgesinde ağrı meydana getirebilir. Kaza geçirdiğinizde oluşan yararların doktor muayenesinden geçmesi tavsiye edilmekte.

b)    Kilo Problemleri

Çok fazla kiloya sahip kişilerde sıkça diz ağrıları görülür. Kişinin dizleri özellikle yaşlandıkça zayıflık gösterdiği için yük miktarı artar ve bu da diz ağrılarına neden olur.

c)     Spor Yaparken Zorlama

Spor dallarıyla ilgilenen kişilerin sakatlanması veya spor yaparken dizlere binen yük miktarının artması, diz eklemlerinde fazla yük ve sürtünmeye yol açarak diz ağrılarına neden olur.

d)    Romatizma Hastaları

Bel ve boyun bölgelerinde görülerek hastalara ağrı sebebiyeti oluşturan romatizma, bazı hastalarda diz bölgesinde ağrılar oluşmasını sağlar.

e)    Kemikte Enfeksiyon Oluşması

Diyabet ve böbrek hastalarında görülebilen kemik enfeksiyonu, diz bölgesinde ağrılar oluşturabiliyor. Ayrıca kemik bölgesinde iltihabın oluşmasını tetikleyen birçok etken bulunmakta.

Yaşlılık, diyabet, sigara içmek, diyaliz kullanmak, sürekli ilaç kullanılması, sağlıksız beslenmek gibi nedenler kemikte enfeksiyon oluşmasına neden oluyor.

Diz Ağrısının Diğer Belirtileri

Yürürken veya merdivenlerden çıkma esnasında diz bölgelerinde yüksek ağrı hissedilmesi, diz bölgesinde gözle görülür bir şişlik oluşması diz ağrılarının belirtileridir. Ayrıca kireçlenme veya romatizma hastalıklarına bağlı olarak oluşan diz ağrılarında kızarıklık da görülebilmektedir.

Diz Ağrısına Evde Tedavi Yöntemleri

Ağrılı diz bölgesine uygulanan soğuk kompress oluşan şişliği ve ağrıyı azaltacaktır. Bazı kişilerde soğuk ağrıyı daha da artırabilir. O kişilerin diz bölgesine sıcak uygulama yapmaları önerilmekte.

Bitkisel tedavi, olarak evde bamya tohumu ile çay hazırlayabilirsiniz. Genellikle diz ağrıları çekenlere önerilen bamya tohumu ağrılarınızın dinmesini sağlayabilir. Aktar gibi yerlerden alabileceğiniz bamya tohumunu normal çay gibi demleyerek içmeniz diz ağrıları için önerilmektedir.

Ayrıca zerdeçal ve zencefil bitkilerinin yağlarını diz bölgesine sürebilirsiniz. Bu da ağrıyı dindirmenizi sağlayabilir. Evinizde zerdeçal yağı bulunmuyorsa zencefil yağını tek olarak dizinize uygulayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tedavi yöntemi ise elma sirkesiyle zeytinyağı karışımıdır. Karışım, diz bölgesine sürülerek uygulanır. Buna ek olarak yarım bardak kadar su ve sirke karışımını tüketebilirsiniz.

Hardal yağı da diz ağrıları için tercih ediliyor. Yağı 1-2 damla kadar dizinize damlatarak o bölgeye masaj uygulamanız ağrılarınız konusunda iyi gelecektir.

Çınar ağacının yaprağı sadece diz bölgesi için değil boyun, bel gibi ağrılarınız için de oldukça güzel bir tedavi yöntemidir. Çınar yapraklarını topladıktan sonra kurutmaya bırakıyorsunuz ve ihtiyacınız olduğu zaman kurumuş yaprakları toz haline getirerek çay gibi demliyorsunuz. Hazırladığınız çayı içerek kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra demlediğiniz çay ılık seviyesindeyken diz bölgesine sürebilirsiniz.

Kuş burnu çayı doğal bir ağrı kesicidir. Diz ağrıları da dahil diğer rahatsızlıklarınız için de kuşburnu çayını hazırlayıp tüketebilirsiniz.

NOT: DiyetineSaglik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, tablolar, yorum ve tavsiyeler ile bu sitedeki linkler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla sunulmuştur. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayınız. Sitede yer alan bilgiler, yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca “icap” olarak kabul edilemez olup, diyetinesaglik.com bağlayıcı bir yönü bulunmamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı