Şifalı Bitkiler

Kansere İyi Gelen 6 Besin

Kanser günümüzün en büyük sağlık sorunlarından bir tanesidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmalarda her geçen sene kanser teşhisi konulan hasta sayısında ciddi oranda artışlar görülmektedir. Aslında kanser erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Erken teşhis her hastalıkta iyileşmeyi etkileyen faktördür. Bunun haricinde kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli spor yapmak, mümkün olduğunca stresten uzak durmak, hava kirliliği ve kimyasallardan uzak durmak gibi tedbirler alınabilir. Fakat bunların içinde en önemlisi sağlıklı beslenmektir. Doktor ve diyetisyenlerin özellikle vurguladıkları hazır paket gıdalardan uzak durmak, kahvaltıyı atlamamak gibi faktörler önemlidir.

Sağlıklı beslenme aşamasında en çok yapılan yanlışlardan biri de tek düze beslenmektir. Oysa vücudun sebzelere ihtiyacı olduğu kadar proteine, az miktarda karbonhidrata ve diğer besinlere de ihtiyaç duymaktadır. Size bu yazımızda kansere iyi geldiği bilim adamları tarafından kabul edilmiş yiyeceklerden en önemlilerini listeledik;

Brokoli: Birçok kişi brokoliyi sevmiyor. Kokusu, görünüşü veya başka sebeplerden fakat kansere karşı olan koruması ise en fazla olan besinlerin başında gelmektedir. Kolorektal kanserin tedavisinde faydaları keşfedildiğinde tıp dünyası büyük sevinç yaşamıştı. İçerdiği fitokimsayallar sayesinde kanser hücrelerine antioksidan görevi yaparak kanserle mücadele eden etkin besindir. İçerdiği enzimler ile etkileşime giren antioksidanların bileşeni hala tanımlanamamış olsa da kanser ile mücadeledeki en önemli besin olduğu bilim adamlarınca kabul edilmiştir.

Üzüm : Kara üzüm veya diğerleri hiç fark etmez yaş üzümün her türü vücuttaki östrojen üretimini azaltarak akciğer, prostat, kolon ve göğüs kanserinin tedavisinde etkilidir. Fakat şeker rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekir.

Ginseng: Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşsa da aslında Anadolu topraklarında yabani olarak birçok çeşidi yetişmektedir. Vücut direncini artıran ginseng aynı zamanda vücuda zararı dokunan enfeksiyonların oluşumunu da engellemektedir.

Yeşil Çay: Yeşil çayın kendisi zaten bir şifa deposu görevi görmektedir. Kanser ile mücadelede anti-iltihap özelliği sayesinde çok etkilidir. Özellikle göğüs, prostat, karaciğer, cilt ve pankreas kanserinin erken teşhisinde etkilidir.

Ceviz: Cevizin bileşenlerinde yer alan gama tokoferol bileşeni sayesinde kanserli hücrelerin hayatta kalmasını sağlayan enzimlerin harekete geçmesi engellenir. Ayrıca hem kadında hem erkekte östrojeni dengeleyen ender yiyeceklerden biridir. Meme kanserini engellemesi ve iyileştirmesi en bilinen durumudur. Günde 2-3 tam ceviz sadece kanser değil birçok hastalıktan korur.

Keten Tohumu: Başlı başına kan basıncını düzenleme ve kolesterol düzenleme özelliği ile kanserle mücadelede direk olarak önem kazanmaktadır. Antioksidan bakımından en zengin besinlerden biridir. Fakat ülkemizde birçok kişinin keten tohumuna alerjisi olmaktadır. Kullanmadan önce doktorunuzdan alerji testi istemelisiniz. Alerjiniz yoksa kanser ile mücadele hızlı sonuç alınabilecek gıdalardan birisidir.

NOT: DiyetineSaglik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, tablolar, yorum ve tavsiyeler ile bu sitedeki linkler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla sunulmuştur. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayınız. Sitede yer alan bilgiler, yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca “icap” olarak kabul edilemez olup, diyetinesaglik.com bağlayıcı bir yönü bulunmamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı